Два рази довелося людині вступити в славу Божу і зсередини цієї слави почерпнути нове знання про Живого Бога. Перший раз розповідає нам Біблія про те, як Мойсей піднімався на гору Синайську для того, щоб отримати від Бога заповіді вічного життя (Вих 24: 16-18), які повинні були приготувати людство до зустрічі і прийняття Христа. Люди, що залишилися біля підніжжя гори, далекі через свою гріховність і не відкритість своїх сердець до таємниці зустрічі з Богом, споглядаючи на гору, бачили її оточену темною хмарою, бурею, громами і блискавками, і Мойсей зі страхом і трепетом, але з непохитною вірою піднімався на цю гору для того, щоб там зустріти Живого Бога і від Живого Бога отримати життєдайні слова. І піднявшись на вершину гори, Мойсей вступив в цю темну, непроникну хмару, і немовби зсередини, увійшовши в неї, був осяяний світлом, бо ця хмара, темна і непроглядна для зовнішнього погляду, – це світло невечірнє, нетварне світло Божественного життя. І тільки здатні вступити в нього вірою, поклонінням, відкритістю душі можуть з темряви перейти до світла.

Те ж трапилося і з апостолами в таємничий день Преображення. Христос обрав трьох, які є в Євангелії ніби взірцями досконалої, твердої віри, чуйної любові й праведності – Петра, Іоана та Якова. І Христос, взявши їх з Собою, став молитися.

Отці Церкви нам кажуть, що Божественна благодать, яка пожежею охоплює дух людський в молитві і в чистоті життя, поступово, коли це життя росте і розквітає під її дією, пронизує все людське єство, наповнює собою людську душу і, переливаючись через край, сповнює, переповнює собою і тіло. І ось Христос в молитві засяяв тим же божественним нетварним світлом, яким був колись огорнутий Мойсей. Це світло належить Йому завжди. Христос преобразився не в тому сенсі, що Сам став іншим, але ученики Його, які вірою, і любов’ю, і чистотою життя, і відкритістю душ своїх пішли за Ним, виявилися здатні в якійсь мірі, як і Мойсей, побачити нетварне Божественне світло. І це світло, яке запалюється Божественною благодаттю не лише у Христі Ісусі, Живому, істинному Бозі, але й у всякій людині, яка єднається з благодатним життям, не залишається тільки в людині, воно розквітає і сяє навколо.

Є давньоруська ікона роботи Феофана Грека. Там ми бачимо, як це світло, немовби виливаючись з Христа, доторкається всього навколо, не тільки апостолів, яких воно опромінює, але всього, всього, що навколо є, – і все, до чого торкається це світло, починає сяяти відповідним світлом, тому що все, що Богом створене, здатне жити, і тремтіти, і сяяти Божеством. Бог не створив нас – людей і все інше творіння – для того, щоб ми були предметами в Його Царстві, Він створив нас для того, щоб і ми сяяли від дотику вічного Божественного життя. Але для того щоб це сталося з нами, ми, як апостоли, як Мойсей і як все створіння, непричетне до гріха, повинні відкритися Богу, і тоді в нас теж в славі відкриється Бог, засяє і нас прославить і спасе. Амінь.