Істина Божа керувала всіма святими, які мають можливість вже нині бачити Бога і сяють світлом святості.

Істина Божа – одна,  але кожний святий прославився і сяє чимось особливим. Керуючись однією істиною, люди по-різному, в міру своїх сил та наданих від Бога талантів, втілювали у своєму житті ідеали благочестя, чистоти і святості. Одні угодники  Божі прославилися подвигами посту і молитви, другі  –  терпінням, треті  –  справами любові і милосердя,  інші – своєю відданістю Господу і любов’ю до ближнього, а ще багато хто – кров’ю і своїм життям засвідчили про безсмертя Божої Істини, яка їх освятила і прославила. Але одне можна сказати із впевненістю, що святий, пам’ять якого ми святкуємо щороку 19 грудня, втілив в собі майже всі можливі для людини на землі чесноти, і цими чеснотами сяє християнському світові.

Пройшло вже XVII століть з тих часів, як жив на землі і ніс подвиги Святитель Миколай. Але, незважаючи на довгий час, що розділяє нас, він, як і раніше, для всіх живий. Він чує усі прохання людські і, за даною йому від Бога благодаттю, не тільки задовольняє їх, але й випереджає їх. Він допомагає людям на суші і на морі, в темницях і в лікарнях. Він допомагає кожній родині і кожній людині, яка прикликає його святе ім’я. Він допомагає Церкві і суспільству.

Святитель Миколай — це один з небагатьох святих Церкви Христової, котрого вшановують не тільки всі православні люди, але і всі християни і навіть нехристияни. Це дуже показово, тому що до порожнього колодязя за водою ніхто не піде. Кожен із нас хоча б раз у житті звертався за допомогою до святителя Миколая і отримував її. Про це свідчить велика кількість храмів на честь святителя Миколая на теренах нашої землі. Саме ім’я – Миколай – одне із самих поширених у нашому народу. Що свідчить про бажання батьків мати саме святителя Миколая небесним покровителем для своїх синів.

Одним з перших храмів, побудованих рівноапостольною княгинею Ольгою у Києві, був саме Миколаївський храм, воздвигнутий над могилою князя Оскольда – першого руського князя-християнина, якого у хрещенні звали Миколаєм. Древній Київ зберігає пам’ять про чудесне спасіння святителем немовляти, який потонув у Дніпрі. Великий чудотворець, почувши скорбні молитви батьків, які втратили спадкоємця, вночі вийняв хлопчика із води, оживив його і поклав на хорах храму Святої Софії перед своїм чудотворним образом. Тут і був знайдене вранці спасенне немовля щасливими батьками. В особі Святителя Миколая ми маємо заступника перед престолом Божим, скорого помічника, лікаря, визволителя й розрадника. Про святителя Миколая можна сказати словами святого апостола Павла: “Усе можу в Ісусі Христі, Котрий мене зміцнює”. Він жив не для себе, але для людей, а, живучи для людей, жив для Господа. Він завжди був з тими, хто плаче і сумує, із хворими і жебраками.

Житіє святителя Миколая розповідає про багато прикладів допомоги святого людям. Але один з них особливо втішає наше серце. В місті Патри один чоловік, який мав трьох дочок, збанкрутів повністю і вирішив, щоби не померти з голоду, торгувати своїми дітьми. Дізнавшись про це святитель Миколай вночі, таємно, подав три вузлики золота, позбавивши тим самим родину від гріховного падіння і надавши безприданницям щасливо вийти заміж. Подібні приклади, які ми зустрічаємо у житії, переконують нас в тому, що життя святителя Миколая було переповнено справами любові і милосердя. Не дивлячись на велику лагідність духу, чистоту серця, наповненого любов’ю до людей, святитель Миколай був ревносним у питаннях віри та Церкви Христової.  325 року святитель був учасником Першого Вселенського Собору, який прийняв Нікейський Символ Віри.

Сама істина явила нам Святителя Миколая правилом віри, образом лагідності, вчителем помірності. Своїм смиренням він досяг висоти, убогістю — багатства.

Досягнувши глибокої старості, святитель Миколай мирно відійшов до Господа в другій половині IV століття. Святі його мощі почивають сьогодні в італійському місті Бар, де вже протягом багатьох століть являються джерелом цілющого мира, від якого і сьогодні багато хто отримує зцілення.

Віруючі глибоко шанують святителя і Чудотворця Миколая приходять до нього з молитвою. Святитель Миколай завжди був з нашим народом, він постійно присутній серед нас і чудодійно допомагає нам у житті й у справі спасіння, він завжди поспішає на допомогу до тих, хто кличе його. Він молить Бога за нас, абм Господь освятив нас істиною Своєю, щоб за його прикладом ми ввійшли в радість Господа Свого.